Dlaczego postawić na ergonomiczne krzesła w biurze?

 

Często pojawiające się pytanie związane z wyposażeniem biura dotyczy tego, jakie wybrać do niego krzesła i czy muszą to być obrotowe krzesła i fotele ergonomiczne.

O czywiście, nie muszą. Są pomieszczenia, jak sale konferencyjne, gdzie lepiej sprawdzą się inne modele. Ale tam gdzie mniej istotna jest praca grupowa, a ważniejsza jest indywidualne działanie, np. obsługa komputera czy wypełnianie dokumentów, zdecydowanie warto zainwestować w obrotowe krzesła i fotele. Wszystko przez ergonomię.

Praca biurowa może nie wydawać się równie męcząca jak praca fizyczna, ale negatywne skutki zdrowotne długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej mogą być naprawdę poważne. Wszystko przez to, że ciało ludzkie nie jest przystosowane do wielogodzinnego siedzenia. Człowiek potrzebuje ruchu. W przeciwnym wypadku musi się liczyć ze schorzeniami układu kostnego, krążeniowego czy problemów z metabolizmem. Nie bez powodu bóle kręgosłupa, cukrzyca czy otyłość są częstą dolegliwością u osób pracujących w biurach. Zły tryb życia i warunki pracy mają istotny wpływ na stan zdrowotny pracownika, a ergonomiczne stanowisko pracy jest jednym ze sposobów na zniwelowanie lub osłabienie tych problemów.

„Rzecz jasna stan zdrowia pracownika powinien mieć duże znaczenie dla pracodawcy.”

 

Chodzi w końcu o to, aby wykonywał on swoją pracę, a nie przebywał na zwolnieniach lekarskich. Ponadto, to jest także kwestia efektywności i jakości pracy.

Pracownik, który nie będzie miał ergonomicznego stanowiska pracy, szybciej będzie odczuwał znużenie. Szybciej będzie się męczył. Trudniej będzie mu utrzymać koncentrację. Będzie bardziej nerwowy i konfliktowy, co ma szczególne znaczenie w kontekście pracy grupowej. Będzie też popełniał błędy, a to w pracy wymagającej precyzji i uwagi na pewno nie będzie pomocne.

To dlatego w interesie pracodawcy jest, aby przygotować pracownikowi ergonomiczne miejsce pracy. Wiążą się z tym określone zasady dotyczące ustawienia mebli i sprzętów biurowych. Przykładowo, ekran monitora powinien znajdować się w odległości 60-70 cm w odległości od twarzy, choć im większa jego powierzchnia, tym dalej trzeba go ustawić. W kontekście krzeseł warto pamiętać, żeby ustawić je na odpowiedniej wysokości tak, aby pracownik mógł stabilnie oprzeć nogi na podłodze. Należy też odpowiednio dopasować je do wysokości biurka, by pracownik nie miał za mało przestrzeni pod biurkiem. Przy aranżacji powierzchni biurowej – i nie tylko - warto też zadbać o to, aby stanowisko pracy nie było ustawione zbyt blisko wejścia, a już w szczególności, aby krzesło nie było ustawione tyłem do drzwi. Pracownik musi mieć odpowiednią mobilność i poczucie bezpieczeństwa.

To wszystko może zapewnić właśnie obrotowe krzesło ergonomiczne. Dzięki niemu praca biurowa będzie wygodna, komfortowa i wydajna. Krzesła te pozwalają na regulację poszczególnych elementów, umożliwiając ich dopasowanie do sylwetki użytkownika. Rozpiętość cenowa mebli na rynku jest tak duża, że każdy pracodawca bez trudu znajdzie odpowiednie modele adekwatne do swych możliwości finansowych. Ergonomia nie jest jednak kwestią, na której warto nadmiernie oszczędzać. Inwestycja w nią wyjdzie z korzyścią i dla pracownika, i dla pracodawcy.