O czywiście porady i sugestie niżej przedstawione nie wyczerpują tematu, ale mogą stanowić inspirację dla każdego, kto szuka ciekawych rozwiązań.
Jedna z bardziej interesujących propozycji, to postawienie w ogrodzie ławki z kamienia. To dobre rozwiązanie, gdy pragniemy przebywać w miejscu, w którym będzie można poczuć spokój i atmosferę powagi. Takie ławki świetnie nadają się do ogrodów, które swą aranżację czerpią z antycznych wzorców. Warto podkreślić, że surowy kamień w wyniku naturalnych procesów wietrzenia wygładzi się z czasem i będzie nie tylko efektownie wyglądał, ale też będzie całkiem wygodny. Taka ławka świetnie też wkomponuje się w otaczającą ją roślinność. Pięknie będzie wyglądać obok krzaków róży, przy płożących się pelargoniach albo na tle roślin pnących. Jeśli zależy nam na postarzeniu takiej ławki, efekt możemy uzyskać malując kamień odpowiednim środkiem chemicznym. Można też do tego użyć mieszanki jogurtu i wody w stosunki 1 do 10.
Ławki mogą być zresztą świetnym elementem przyciągającym wzrok. Wystarczy je ustawić w miejscu, które uważamy za najładniejsze w ogrodzie, a szybko stanie się ono centralnym jego punktem. I dobrze, bo jest ona zarazem świetnym punktem widokowym. Siedzący będą więc w najlepszym miejscu, aby podziwiać i docenić nasz ogród. Czasem warto umieścić ławkę na podwyższeniu, np. ze żwiru czy kostki brukowej. Dzięki temu po deszczu ławka szybciej będzie przesychać, a jeśli obok posadzi się kocimiętkę, tymianek lub inną wonną roślinę, korzystanie z niej będzie z pewnością wielką przyjemnością. Warto dodać, że w przypadku ławek kamiennych i murowanych, możemy zamiast twardego siedziska stworzyć z cegieł czy kamieni ramę wokół ziemi, a następnie obsiać ją trawą czy tymiankiem. Dzięki temu będziemy mieli miękkie siedzisko i nie będziemy musieli korzystać z poduszek.
Dzięki temu stworzymy ustronne, zacienione miejsce do wypoczynku. Innym interesującym rozwiązaniem może być dorobienie ławce rączek oraz kółek. Czasem można takie ławki spotkać w sklepach ogrodniczych. Może być jednak konieczne zmodyfikowanie jej samemu. Co w ten sposób zyskujemy? Mobilność i wygodę. Ławkę taką bardzo łatwo przestawić w dowolnym momencie i w dowolne miejsce.
TTeren wokół ławki można wyłożyć kamieniami, żwirem, cegłami lub płaskimi kamieniami. Zapobiegnie to wydeptywaniu trawy przed ławką, co nie wygląda zbyt estetycznie i może nawet skutkować brzydkim, łysiejącym płatem trawnika. Nóżki ławki warto umieszczać na twardym podłożu, np. właśnie na płaskich kamieniach. To sprawi, że będzie ona stabilna i nie ugrzęźnie w ziemi.
W ogrodach w tej chwili dominują najczęściej ogrodowe ławki z metalowym stelażem i drewnianym siedziskiem i oparciem. Tańszą alternatywą dla nich bywają meble plastikowe. Jak jednak widać, nie musimy się wcale do nich ograniczać, a możliwości jest zresztą dużo więcej. Bardzo interesującym jest na przykład wykonanie ławek i mebli z palet. Wygodne mogą być też meble z technorattanu. To jednak tematy, którym warto poświęcić osobne artykuły.