Aranżacja starych mebli w nowym mieszkaniu

 

Czy w naszych domach naprawdę musi dominować skandynawski minimalizm? Czy meble koniecznie musimy mieć w stylistyce High Gloss?

C zy naprawdę wystrój musi być nowoczesny, skrojony pod produkcję w sklepach sieciowych? Oczywiście, że nie! Mamy alternatywę i są nią stare meble.

Stare meble to świetne rozwiązanie, gdy cenimy sobie autentyzm i niepowtarzalność. Nieważne, czy preferujemy naprawdę stare rzeczy, przedwojenne, a nawet starsze. Nieważne, czy od tych nowoczesnych, zimnych mebli wolimy artdeco lub kultowy PRL. Zawsze znajdziemy coś dla siebie, co uczyni nasze wnętrze wyjątkowym. Stare meble nadają mieszkaniu ciepła i charakteru, zwłaszcza jeśli są one wykonane z drewna.

Jedną z większych zalet starych mebli jest to, że wiele z nich można zdobyć stosunkowo tanim kosztem. Owszem, czasem trzeba się za nimi nachodzić po targach i wyprzedażach. Czasem może być także problem z transportem, bo musimy zorganizować sobie go na własną rękę. Ale nic nie zastąpi satysfakcji z odszukania starego mebla idealnie nadającego się do sypialni czy salonu. Oryginalny, eklektyczny wygląd to w końcu coś, na czym nam w takim wypadku zależy.

„Pewną wadą starych mebli może być to, że zdarza się, iż wymagają od nas sporego nakładu pracy, aby je odświeżyć.”

 

Pewną wadą starych mebli może być to, że zdarza się, iż wymagają od nas sporego nakładu pracy, aby je odświeżyć. Stare meble bywają zniszczone, a ich odnowienie wymaga trochę pracy i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zajmuje też czas. Dzięki temu meble nabierają jednak duszy. W końcu spędziliśmy przy nich tyle czasu, aby je upiększyć.

Problemem bywa też odpowiednie dopasowanie mebli do wystroju wnętrza. Stare meble trzeba umieć dodać ze smakiem, aby nowoczesne urządzenia i inne meble nie kontrastowały ze sobą. Łatwo jest też popaść w kicz. Czasem, aby uzyskać harmonię, wystarczą stosunkowo proste zabiegi. Przykładowo, stare, ciężkie w wyglądzie łoże godne króla lub jakiegoś arystokraty, można przemalować, aby pasowało do kolorystyki wnętrza. Jeśli to nie wystarczy, może pomoże obramowanie pobliskiego regału listwami sztukateryjnymi? Może warto nad łóżkiem zawiesić obraz?

Albo inny przykład – antyczny dębowy stół można otoczyć krzesłami w kontrastującym kolorze stelażu, ale z tapicerką w odcieniu nawiązującym do barwy stołu. Co więcej, jeśli krzesła będą miały prosty charakter, nawiązujący do najbardziej klasycznych i uniwersalnych designów, a ich wygląd będzie pasował do reszty pomieszczenia, to stół uda nam się schować wśród nich w taki sposób, że nie będzie się on wybijał wyglądem ponad resztę mebli, a jednocześnie będzie nadawał pomieszczeniu wyjątkowej atmosfery.

Rozwiązań jest wiele i często trzeba je dobierać bardzo indywidualnie do mebla i pod gust właściciela mieszkania. Nie należy się jednak bać eksperymentować, bo stare meble mogą stanowić naprawdę piękną ozdobę wnętrza. Trzeba być ostrożnym, bo wszystko musi tworzyć ze sobą spójną stylowo całość. A to wbrew pozorom nie zawsze jest takie proste jak by się mogło wydawać.